5 wskazówek, jak mieć zawsze czysto w domu?

5 wskazówek, jak mieć zawsze czysto w domu?

Dowiedziono, że bałagan w domu wpływa negatywnie na samopoczucie domowników a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do depresji. Nieporządek postrzegany jest przez niektóre osoby jako nieporadność człowieka, zaś psychologowie zaznaczają, że wiele osób przez zaniedbanie nie może uporządkować sobie również życia.


Dowiedziono, że bałagan w domu wpływa negatywnie na samopoczucie domowników a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do depresji. Nieporządek postrzegany jest przez niektóre osoby jako nieporadność człowieka, zaś psychologowie zaznaczają, że wiele osób przez zaniedbanie nie może uporządkować sobie również życia.

Mimo tego, że rozwiązanie tego problemu jest banalnie proste, to wiele osób o domowych porządkach woli nie myśleć. Prace nad poprawą estetyki domu powinno się rozpocząć małymi kroczkami. Zaleca się, aby początkowo sprzątanie odbywało się po 20 minut dziennie. Sukcesywne oraz regularne porządki pozwolą zachować czystość w całym domu i mimo, że czynność ta nie należy do najprzyjemniejszych, jej efekty będą motywować a mieszkanie będzie wyglądało schludnie każdego dnia. 

Prace porządkowe należy podzielić na etapy. Wykonywanie ich powinno odbywać się każdego dnia o różnych porach, najlepiej według pięciu złotych zasad, które opracowano na przestrzeni lat. 

Najważniejszy jest salon - miejsce łączące domowników i gości

Jest to miejsce, które zawsze powinno wyglądać wzorowo, ze względu na to, że jest ono zwykle miejscem spotkań oraz odpoczynku domowników, a także przyjmuje się w nim gości. Centralne i oblegane pomieszczenie w domu zazwyczaj szybko się też brudzi, najczęściej wynika to z lenistwa i niedbałości użytkowników, przez co ciężko jest zachować w nim ład i porządek a jest to jeszcze trudniejsze, gdy mieszkają z nami małe dzieci. 

Salon niekiedy służy domownikom także za miejsce sypialniane, dlatego bezwzględnie każdego dnia należy ścielić łóżko tak, by porozrzucana pościel nie plątała się pod nogami, a przebywające w tym pomieszczeniu osoby miały gdzie usiąść. Wszystkie zbędne, drobne i luźne rzeczy zawsze powinny trafić na swoje miejsce, a już w szczególności ubrania z poprzedniego dnia.

Jeśli mamy problem z zachowaniem porządku, już na etapie aranżacji tego miejsca powinniśmy unikać przedmiotów, które są trudne do utrzymania ich w czystości. Najlepiej, jeżeli większość powierzchni będą to śliskie laminaty lub drewno, które szybko można zetrzeć wilgotną szmatką lub mopem. Lepiej zrezygnujmy z dywanów, pledów i wykładzin, których odkurzanie i trzepanie zajmuje dużo czasu.

Nie należy sprzątać wszystkiego od razu 

Wiemy już, że najlepszym sposobem na to, aby dom lśnił czystością, jest sukcesywność i powtarzalność codziennych czynności porządkowych. Ustanowienie złotej reguły porządkowania z grubsza domu lub jej części dwa razy dziennie sprawi, że osoby przebywające w nim z pewnością poczują się lepiej. Idealną porą na przeprowadzenie małej dezynfekcji jest środek dnia oraz wieczór. Poświęcone parę minut będzie skutkować zaskakującymi wynikami. Jeśli nie lubimy sprzątać pamiętajmy, by nie sprzątać od razu całego domu. Lepiej podzielić sobie tą czynność na kilka etapów, a gdy mamy taką możliwość- rozdysponować poszczególne czynności pomiędzy wszystkich domowników.

5 wskazówek, jak mieć zawsze czysto w domu?

KGM Service Firma sprzątająca - Rzeszów

Problem pełnego zlewu

Utarta zasada „umyje wszystko wieczorem” lub „włożę wszystko do zmywarki później” jest złym nawykiem. Nie zawsze czas pozwoli na uprzątnięcie zapełnionego po brzegi zlewu, co skutkuje tym, że w późniejszym czasie zwykle myje się tylko te naczynia, które są potrzebne w danej chwili. Prezentuje się to niezbyt nieestetycznie, ale również sprawia, że w domu unosi się woń psującego jedzenia, wydzielanego się z brudnych garów. 

Jeżeli kuchnia doposażona jest w zmywarkę, należy uzupełniać ją na bieżąco, po każdym posiłku oraz kawie czy herbacie. Jeżeli w miejscu tym znajduje się tylko zlewozmywak, powinno wprowadzić się zasadę „czystego kubka”, tj. myć wszystko na bieżąco i odstawiać czyste naczynia na suszarkę umiejscowioną w pobliżu. 

Czysta przestrzeń na blacie kuchennym 

Blat kuchenny to miejsce, które zawsze rzuca się w oczy, w szczególności jeżeli dom ma charakter zabudowy otwartej. Mimo tego, że jest często nazywany blatem roboczym, nie powinno znajdować się na nim nic, co raziłoby w oczy domowników. 

Produkty, które nie są aktualnie w użyciu, powinny znajdować się na swoim miejscu- czasy, gdy po blacie kuchennym walały się resztki jedzenia, owoce oraz półprodukty bezpowrotnie minęły. Wszystkie zbędne przedmioty powinny być zamknięte w miejscu do tego przeznaczonym, tj. w lodówce, pojemnikach, szafkach lub koszyczkach. Pozwoli to na zachowanie czystej przestrzeni, ale także ułatwi pracę w kuchni. 

Porządek w łazience 

Łazienka to miejsce, które bardzo szybko się zanieczyszcza. Jej regularne, codzienne sprzątanie nie powinno ograniczać się do przecierania mokrą ścierką deski oraz muszli klozetowej, uzupełnianiu papieru toaletowego. Codziennym nawykiem powinno być również przecieranie zlewu oraz lustra i wszystkich powierzchni w połysku. Sprawi to, że łazienka każdego dnia wyglądać będzie świeżo i higienicznie.

Jeśli utrzymanie domowej przestrzeni w czystości stanowi dla nas większy problem, warto skorzystać z regularnych usług firmy porządkowej. My w tym czasie będziemy mogli zająć się przyjemniejszymi rzeczami, zaś swój dom lub mieszkanie pozostawimy w rękach profesjonalistów.