Dlaczego warto zlecić odśnieżanie zewnętrznej firmie?

Dlaczego warto zlecić odśnieżanie zewnętrznej firmie?

Spadające płatki śniegu tworzą klimatyczny krajobraz, świeży puch to również wielka radość dla dzieci. Jednak to, co jednych napełnia zachwytem, innym spędza sen z powiek. Należy bowiem pamiętać, że śnieżna pokrywa może być również przyczyną niebezpiecznych sytuacji.


Spadające płatki śniegu tworzą klimatyczny krajobraz, świeży puch to również wielka radość dla dzieci. Jednak to, co jednych napełnia zachwytem, innym spędza sen z powiek. Należy bowiem pamiętać, że śnieżna pokrywa może być również przyczyną niebezpiecznych sytuacji. Nie wszyscy mają świadomość tego, że odśnieżanie pewnych przestrzeni powinno być nie tylko koniecznością ze względu na możliwość chociażby wyjazdu z posesji, ale przede wszystkim stanowi prawny obowiązek.


Obowiązek odśnieżania gwarancją bezpieczeństwa i uniknięcia kar


Zimowe opady to wzmożona aktywność właścicieli nieruchomości, na których spoczywa ogrom obowiązków. Mroźny i śnieżny okres to duże ryzyko, w szczególności dla administratorów wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, który w wielu przypadkach kończy się pozwami, z których muszą się tłumaczyć.


Każdy przypadek lenistwa lub ignorancji, którego wynikiem jest nieuprzątnięta pokrywa śnieżna lub zlodowacenia, może skutkować nałożeniem kary grzywny do 1500 zł. Gdy poszkodowany udowodni natomiast, że wypadek został spowodowany zaniedbaniem administratora, może zostać zakończony wyrokiem wraz z nakazem pokrycia kosztów leczenia oraz rehabilitacji osoby poszkodowanej.


Jak właściwie dopełnić obowiązku?


Śnieg oraz zlodowacenia powinny być usuwane na bieżąco, za pomocą czyszczenia mechanicznego lub poprzez posypywane powierzchni solą lub pisakiem. Nie jest to jednak łatwe do wykonania, zwłaszcza w przypadku dużych terenów. Samodzielne rozwiązywanie śnieżnych problemów w momencie dużego opadu może zakończyć się fiaskiem. Gruba warstwa białego puchu dla przeciętnego człowieka, w szczególności ta zalegająca na dachach,  może być do usunięcia wielką przeszkodą, spowodowaną chociażby brakiem odpowiednich kwalifikacji i sprzętu.


Zarządca posesji nie musi jednak pozostawać z tym problemem sam. Na polskim rynku funkcjonuje wiele firm, które specjalizują się w sprzątaniu oraz odśnieżaniu posesji. Specjaliści posiadają specjalne narzędzia oraz wyposażenie BHP, dzięki którym mogą oni w sposób bezpieczny i zgodny z prawem realizować powierzone im zadanie. Zalicza się do tego nie tylko odśnieżanie dachów, ale również wszelakich powierzchni płaskich, tj. usuwanie śniegu z chodników, sopli z więźby dachowej a także lodu z drogi.


Dlaczego warto postawić na profesjonalną firmę, która zajmie się odśnieżaniem?


Firma zajmująca się odśnieżaniem to gwarancja jakości wykonanej usługi. Odśnieżanie w zimie musi być regularne i w niektórych przypadkach wykonywane po kilka razy na dzień. Zarządca wynajmując firmę do odśnieżania będzie miał pewność, że chodniki na określonym obszarze zawsze będą odpowiednio posypane piaskiem lub solą. Firmy starają się prezentować wysoki poziom świadczonych usług, dlatego precyzyjnie dobierają wykorzystywane środki, zaś podczas tzw. zamieci śnieżnych są w stanie zadysponować dodatkowych pracowników tak, by sprawnie poradzić sobie z problemem. Warto również zauważyć, że wykupienie stałej usługi odśnieżania tzw. abonamentu miesięcznego jest korzystniejsze od usługi interwencyjnej. To firma wynajęta przez zarządce czuwa nad pogodą i koniecznością odśnieżania, a usługa wykonywana jest codziennie. W przypadku zgłoszenia interwencyjnego czas reakcji wynosi od 24h do nawet 72h.


Profesjonalne firmy odśnieżające zawsze działają w zgodzie z literą prawa. Istnieje wiele praw oraz obowiązków w tym zakresie, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Jeden z zapisów Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 października 2005 r. (Dz.U. 2005 Nr 230 poz.1960), które stanowi załącznik do Ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880) stanowi na przykład o nakładaniu obowiązku używania odpowiednich środków chemicznych oraz naturalnych podczas usuwania pokrywy śnieżnej. Firmy odśnieżające w odpowiedni sposób stosują się do tych zaleceń


Istotną zaletą korzystania z firmy odśnieżającej jest przeniesienie na nią pełnej odpowiedzialności. Warto zawrzeć umowę, która powinna zawierać paragraf o pokrywaniu przez nią kosztów za wszelkiego rodzaju szkody. W okresie zimowym występuje ich bardzo dużo. Jak zaznaczają firmy ubezpieczeniowe, liczba poszkodowanych osób w wypadkach komunikacyjnych oraz personalnych w tym okresie jest podwojona. Jeżeli szkoda została spowodowana poprzez zaniedbanie, to wina najczęściej będzie leżeć po stronie właściciela terenu.


Wybór firmy odśnieżającej zapewni zarządcy posesji komfort oraz spokojny sen. Pokrywa śnieżna wraz z błotem pośniegowym będzie usunięta zawsze na czas. Wydane pieniądze wrócą się w postaci braku mandatów, skarg oraz utraty własnego zdrowia. To z pewnością inwestycja godna przemyślenia.