Jak sprzątać w domu alergika?

Jak sprzątać w domu alergika?

Alergia to obecnie jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych, która w większości przypadków nie zagraża bezpośrednio życiu, natomiast potrafi znacznie je utrudnić. Najczęściej występującą alergią jest uczulenie na kurz, a więc alergeny wziewne. Konieczne jest więc jego skuteczne usuwanie, a więc regularne i dokładne sprzątanie.


 

Alergia to obecnie jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych, która w większości przypadków nie zagraża bezpośrednio życiu, natomiast potrafi znacznie je utrudnić. Najczęściej występującą alergią jest uczulenie na kurz, a więc alergeny wziewne.  Konieczne jest więc jego skuteczne usuwanie, a więc regularne i dokładne sprzątanie. Nie jest to jednak łatwe. Sprawdźmy dlaczego i w jaki sposób sobie z tym radzić.

Regularne i dokładne sprzątanie podstawą w domu alergika

Oczywiście porządek i higiena istotne są w każdym miejscu, ale to w domu alergika w bezpośredni sposób przekładają się na komfort jego życia a także zdrowie osoby, która z kurzem w żaden sposób nie jest za pan brat. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że walka z kurzem jest jak przysłowiowa „walka z wiatrakami”, bowiem jest on wszędobylski i ciągle na nowo się pojawia. Jest jednak jeden skuteczny sposób, by się go pozbyć- regularne oraz dokładne sprzątanie.

Sprzątanie, gdy jest się alergikiem, nie należy do najprostszych i najprzyjemniejszych czynności, bowiem wykonując poszczególne czynności porządkowe, w sposób bezpośredni jesteśmy narażeni na działanie wszelkiego rodzaju alergenów, takich jak chociażby kurz, roztocza, pyłki, pleśń czy grzyby. Najlepiej, gdy osoba uczulona może zrezygnować ze sprzątania i powierzyć tę czynność innym domownikom lub zlecić to zadanie zewnętrznej firmie sprzątającej, sama zaś w tym czasie przebywając poza domem. Gdy jednak nie jest to możliwe, koniecznym jest stosowanie kilku zasad, dzięki czemu sprzątanie będzie bezpieczniejsze i efektywniejsze.

Właściwe przygotowanie do sprzątania

Zanim zaczniemy porządki, należy się do nich właściwie przygotować. Ważna jest już sama organizacja i aranżacja domowej przestrzeni. Będąc alergikiem powinniśmy zrezygnować z wielu elementów wyposażenia i dekoracji, które co prawda nadają charakteru naszemu wnętrzu, ale są siedliskiem kurzu i brudu oraz znacznie utrudniają częste sprzątanie. Brak firan i zasłon, jak najmniejsza ilość dekoracyjnych poduszek oraz bibelotów na ścianach oraz półkach zdecydowanie wyjdzie nam na korzyść w takim przypadku. 

Rozpoczynając sprzątanie należy zadbać o własną ochronę, a więc zabezpieczyć dłonie zakładając rękawiczki oraz ustaw, wkładając maseczkę z filtrem. Dzięki temu nie będziemy wdychać nadmiaru kurzu i pyłu, unoszącego się w powietrzu podczas sprzątania oraz prawidłowo zabezpieczymy dłonie przed działaniem detergentów, których użyjemy by ułatwić sobie czyszczenie powierzchni. Najlepiej, gdy będą to środki jak najbardziej naturalne, jednak do pozbycia się najbardziej uciążliwych zabrudzeń, zmuszeni będziemy użyć silniejszych środków. Potrzebny będzie także odpowiedni sprzęt- przede wszystkim mocny odkurzacz oraz ściereczki, najlepiej z mikrofibry o właściwościach elektrostatycznych, które skutecznie rozprawią się z kurzem. Tak przygotowani możemy rozpocząć pracę.

Kilka zasad skutecznego sprzątania w domu alergika

Przede wszystkim powinna być tu stosowana zasada sprzątania „z góry na dół”- zarówno jeśli chodzi o sprzątanie poziomów domu, jak i poszczególnych pomieszczeń- kurzu pozbywamy się najpierw z najwyższych partii, a więc lamp, mebli, półek czy dekoracji ściennych, przechodząc w niższe partie. Kurzu nie należy w żaden sposób strącać, lecz usuwać przy pomocy poręcznego odkurzacza lub wilgotnej ściereczki, którą będziemy często wymieniać bądź dokładnie płukać. Nie możemy zapominać o trudno dostępnych miejscach, w których lubi zbierać się brud, takich jak wszelkie zakamarki, półki, kontakty, sprzęt RTV i AGD.

Bardzo ważne jest częste, a wręcz codzienne oraz dokładne odkurzanie miejsc, na których kurz i roztocza chętnie osiadają- fotele, kanapy, materace, dywany, podłogi. Od czasu do czasu należy użyć również specjalnego odkurzacza piorącego, by roztoczy pozbyć się dogłębnie. Nie zapominajmy również o częstym wietrzeniu pomieszczeń, a także zmianie oraz praniu w wysokiej temperaturze pościeli i ręczników. 

Szczególną uwagę należy poświęcić pomieszczeniom najbardziej narażonym na kurz, brud czy pleść, takim jak kuchnia, łazienka, salon czy sypialnia. Są to również pomieszczenia, z których najczęściej korzystamy, warto więc, by były czyste i bezpieczne. Najlepiej, gdy w nasze życie wdrożymy pewne nawyki, dzięki którym utrzymanie porządku będzie zdecydowanie łatwiejsze. Jest to chociażby odkładanie przedmiotów na swoje miejsce, bieżące mycie naczyń czy przecieranie kabiny prysznicowej, wanny czy umywalki po skorzystaniu z  nich. W ten sposób sprzątania będzie mniej i będzie ono prostsze.

Mycie podłóg powinniśmy zostawić sobie na koniec, wykorzystując do tego nasączonego wodą i odpowiednim detergentem mopa, bądź też mopa parowego oraz pozwolić podłodze dokładnie wyschnąć.

W domu alergika nie ma mowy o powierzchownym sprzątaniu, które przyniesie pewne efekty estetyczne, ale z całą pewnością nie wpłynie na poprawę komfortu i jakości życia, nie wspominając już o pozytywnym wpływie na zdrowie osoby uczulonej. Stosowanie wyżej wymienionych zasad lub skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej przyniesie widoczne efekty, dzięki którym każdy alergik będzie czuł się znacznie lepiej.