Jak zorganizować sprzątanie biura?

Jak zorganizować sprzątanie biura?

Idealny ład i porządek w biurze to marzenie każdego pracodawcy. Czysta powierzchnia biurowa przyczynia się nie tylko do poprawy komfortu pracy, ale także zwiększa wydajność pracowników, zmniejsza ryzyko doznania kontuzji oraz sprzyja pozytywnemu odbiorowi marki przez klientów czy partnerów biznesowych.


Idealny ład i porządek w biurze to marzenie każdego pracodawcy. Czysta powierzchnia biurowa przyczynia się nie tylko do poprawy komfortu pracy, ale także zwiększa wydajność pracowników, zmniejsza ryzyko doznania kontuzji oraz sprzyja pozytywnemu odbiorowi marki przez klientów czy partnerów biznesowych. Jednocześnie nie jest to rzeczą łatwą, zwłaszcza wtedy, gdy sprzątanie nie jest czyjąś mocną stroną. Jak więc zorganizować sprzątanie biura tak, by czuć się w nim swobodnie?

 

Porządek w biurze- komu powierzyć ten obowiązek?

Aby zachować biuro we względnym porządku, pracodawca może poprosić pracownika o to, by zadbał o swoje miejsce pracy w taki sposób, by było ono zawsze schludne i uporządkowane. Porozrzucane kartki, stosy niepoukładanych dokumentów oraz resztki porannego śniadania świadczą zarówno o niechlujstwie pracownika, jak i wpływają negatywnie na profesjonalizm firmy. Systematyczne, codzienne porządkowanie stanowiska pracy stanowi klucz do sukcesu poprawienia estetyki miejsca pracy i jest wręcz elementem, który powinien być koniecznością i obowiązkiem każdego pracownika. 

Jednak jest to jedynie kropla w morzu potrzeb, zwłaszcza w przypadku większych korporacji, gdzie biurko stanowi najmniejszy problem. W takiej firmie znajduje się również toaleta, pomieszczenie socjalne lub kuchnia, korytarze, bura, sale konferencyjne. 

Należy pamiętać, że zgodnie z punktem §14 rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 23 sierpnia 2003 r., za czystość w miejscu pracy odpowiedzialny jest właściciel firmy i to na nim spoczywają wszelkiego rodzaju obowiązki związane ze sprzątaniem. Jest to jeden z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy, do którego należy właściwie się ustosunkować.

Profesjonalne sprzątanie biura w rękach zewnętrznej firmy

Zdecydowana większość przedsiębiorców decyduje się na wsparcie ze strony firm sprzątających- posiadają one nie tylko wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, ale również dysponują zapleczem techniczno-sprzętowym, które jest nieodzownym elementem podczas sprzątania. Właściciel firmy ze spokojem może wówczas poświęcić się pracy nad rozwojem przedsiębiorstwa. 

Firma sprzątająca swoje prace rozpoczyna od oględzin miejsca i wstępnej wyceny, a następnie od zaplanowania harmonogramu prac. Prace rozkłada sobie w taki sposób, aby bezpośrednie miejsca pracy, takie jak chociażby biurka oraz miejsca najczęściej uczęszczane typu łazienka, były odświeżane każdego dnia i w czasie, gdy pracownicy nie wykonują swoich obowiązków, zaś inne zajęcia, na przykład mycie okien, odbywa się sukcesywnie, kilka razy w miesiącu- w zależności od potrzeb. 

Profesjonalna firma to również doświadczenie w stosowaniu środków chemicznych które dobiera w taki sposób, by nie uszkodziły one wykładziny lub glazury, a także nie przeszkadzały dnia następnego pracownikom poprzez swój intensywny zapach. Firma sprzątająca zadba również o plamy oraz zanieczyszczenia, z którymi nie poradziłby sobie przeciętny Kowalski.

Samodzielne sprzątanie biura

Jeżeli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się wysprzątać biuro sam lub zatrudni do pomocy tzw. konserwatora powierzchni płaskich, warto trzymać się kilku złotych zasad. Porządki należy rozpocząć od uporządkowania stanowisk pracy, a więc biurka, stołu, krzeseł. Należy do tego użyć odpowiednich środków oraz akcesoriów, takich jak ścierka nie pozostawiająca smug, które mogłyby popsuć cały efekt prac. Będąc skrupulatnym można przetrzeć preparatem odkażającym elementy takie jak telefon, lampka, klawiatura, itp. Pozwoli to pozbyć się bakterii, które są groźne dla człowieka. 

Kolejnym elementem sprzątania powinno być usunięcie wszelkiego rodzaju odpadów z koszy na śmieci, niszczarek, szafek, itp. Można do tego użyć dużych worków foliowych oraz specjalnego wózka przeznaczonego do sortowania śmieci. 

Toaleta powinna być zapuszczona specjalnymi preparatami usuwającymi kamień z armatury, dzięki temu będzie ona pracować przez wiele lat bez awarii, a także zawsze wyglądać świeżo i higienicznie. Ostatnim obowiązkowym punktem sprzątania jest dokładne zamiatanie lub odkurzanie wszystkich podłóg, a następnie starcie ich wilgotnym mopem z dodatkiem płynu. 

Należy pamiętać, że nie można oszczędzać na środkach chemicznych. Warto zaopatrzyć się w profesjonalne detergenty, które będą odpowiednio skoncentrowane. Pozwala to na dokładniejsze oczyszczenie powierzchni a także zakonserwowanie ich na dłuższy czas.

Czyste biuro to konieczność i obowiązek, który leży po stronie każdego przedsiębiorcy. Powierzenie tego zadania profesjonalnej firmie sprzątającej będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak z różnych powodów decydujemy się na sprzątanie we własnym zakresie, należy robić to dokładnie i regularnie- tylko wtedy można liczyć na widoczne efekty.