Czyszczenie kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej


Specjalistyczne czyszczenie kostki brukowej

 

Czyszczenie kostki brukowej wydawać by się mogło bardzo prostą czynnością. Jednak w praktyce wcale tak nie jest. Oczywiście szczególny wpływ na ten proces ma rodzaj zabrudzenia jej nawierzchni. Równie istotne są szczeliny i zagłębienia pomiędzy kostkami. I od tej płaszczyzny należy rozpocząć czyszczenie najchętniej wybieranego materiału nawierzchniowego do utwardzania terenu, jakim jest właśnie kostka brukowa. Pokrywa się nią bowiem najczęściej chodniki, ścieżki, podjazdy, alejki ogrodowe, parkingi czy też posesje na przykład firmowe, jak również schody tarasowe i inne ciągi komunikacyjne. Dlatego też procedura czyszczenia takich terenów jest zazwyczaj wieloetapowa, szczególnie w przypadku skomplikowanych zabrudzeń i różnorakich niepożądanych zanieczyszczeń. Skuteczność czyszczenia kostki brukowej warunkuje zatem kompleksowe podejście, użycie specjalistycznych środków czyszczących jak i zastosowanie odpowiedniego sprzętu.

 

Najczęstsze zabrudzenia kostki brukowej

 

Kostka brukowa może zostać zanieczyszczona na wiele różnych sposobów. Spośród najbardziej uporczywych i trudnych do usunięcia plam i zabrudzeń z pewnością zaliczyć można:

- pozostałości po pracach remontowych lub budowlanych, np. zaprawa cementowa czy tynk elewacyjny;

- tłuste, oleiste plamy, m.in.: smary, farby, płyn hamulcowy, benzyna, olej silnikowy czy tłuszcz pochodzący z grilla lub innego jedzenia.

Kolejną istotną kwestią niezaprzeczalnie są naloty grzybiczne, glony, trawy, chwasty, mchy, porosty i inne zielone przebarwienia pochodzenia naturalnego. Powstają one szczególnie w zacienionych i zawilgoconych miejscach. Powierzchnia pokryta takimi naroślami dodatkowo może stanowić niebezpieczeństwo, ponieważ jest dosyć śliska, szczególnie po opadach deszczu.
Dlatego też, podobnie jak
mycie paneli fotowoltaicznych, do czyszczenia kostki brukowej należy podejść w sposób profesjonalny i regularnie o nią dbać, aby móc cieszyć się jej efektownym wyglądem.

 

Sprzęt do czyszczenia kostki brukowej

Jednym z profesjonalnych urządzeń, które doskonale sprawdza się podczas mycia trudnodostępnej dużej nawierzchni brukowej jest tak zwana myjka ciśnieniowa. Dzięki skoncentrowanemu strumieniowi wody i ruchomej głowicy czyszczącej usuwa ona nie tylko powierzchowne naloty, zacieki i osady, ale również niepożądane zanieczyszczenia i mchy spomiędzy kostek. Sprzęt ten charakteryzuje się różną mocą, ale również asortymentem wyposażenia dodatkowego. Stanowią go między innymi specjalistyczne szczotki, dysze i inne nakładki. Jednak sama myjka to nie wszystko. Ponieważ bardzo ważny jest odpowiedni dobór do rodzaju zabrudzenia środków myjących. Nie są to zwykłe detergenty, tylko rzecz jasna specjalistyczne środki czyszczące.