Od czego zależą ceny usług sprzątania?

Od czego zależą ceny usług sprzątania?

Usługi firm sprzątających stają się coraz popularniejsze, zarówno wśród prywatnych, indywidualnych klientów, jak i wśród firm, którym zależy na czystości i porządku w swoich przestrzeniach życia i pracy. Osoba, która zastanawia się nad skorzystaniem z takich usług, zwykle chciałaby przekalkulować i określić szacunkowe koszty, jakie musiałaby ponieść decydując się na tego typu rozwiązanie. Od czego zależą ceny poszczególnych usług - o tym w niniejszym artykule.


 

Trudno jednoznacznie określić, ile wyniesie koszt sprzątania danej powierzchni, gdyż zależy to od kilku czynników. Nic więc dziwnego, że pomimo iż większość firm zajmującym się sprzątaniem różnych obiektów posiada poglądowe cenniki poszczególnych swoich usług, to najczęściej każde zlecenie brane jest pod uwagę w sposób indywidualny. To dobre rozwiązanie, bowiem z jednej strony możemy zrobić wstępne rozeznanie, ile wyniosłoby nas skorzystanie z poszczególnych usług, z drugiej zaś to, ile tak naprawdę zapłacimy, jest odwzorowaniem tego, co rzeczywiście zostało wykonane w ramach zlecenia. Wróćmy jednak do czynników, od których zależą ceny usług.

Zakres świadczonych usług

Każdy klient ma inne potrzeby, oczekiwania, możliwości, a więc zakres prac związanych z utrzymaniem porządku lub doprowadzeniem do czystości także będzie się różnił. Mogą to być standardowe prace porządkowe, zarówno w mieszkaniach i domach, jak i biurach oraz innych obiektach, na które składa się m.in. mycie i odkurzanie podłóg, mycie mebli, biurek i blatów, pielęgnacja sprzętu, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń sanitarnych, uzupełnianie artykułów higienicznych, itp.  

Zakres tych prac może być także poszerzony o sezonowe mycie okien czy inne, bardziej precyzyjne i szczegółowe prace porządkowe- pranie dywanów czy czyszczenie tapicerek. Koszt będzie się różnił także w przypadku obsługi dużych przedsiębiorstw, gdzie konieczne jest zachowanie szczególnej dbałości ze względu na maszyny i urządzenia, z którymi należy obchodzić się nadzwyczaj ostrożnie. Ponadto często usługi sprzątania odbywają się bez możliwości zatrzymania procesu produkcyjnego, co dodatkowo utrudnia zadanie. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu i odpowiednich środków czyszczących, a także wykonanie zlecenia przez przeszkolony zespół pracowników.

Jeszcze inaczej będzie wyglądał cennik usług świadczonych po przeprowadzce, remoncie czy budowie, gdzie konieczna będzie dodatkowa utylizacja pozostałości materiałów budowlanych. Jak widzimy, zakres usług poszczególnych firm porządkowych może być naprawdę bardzo rozbudowany, stąd też brak możliwości dokładnego oszacowania kosztów.

Częstotliwość usług

Kolejny czynnik to częstotliwość wykonywania usług. Może to być usługa jednorazowa, z której najczęściej korzystają klienci w nagłych sytuacjach a także w okresach przedświątecznych. Dotyczy to także takich usług, jak sprzątanie po remoncie, mycie dachów, elewacji, kostki brukowej czy paneli fotowoltaicznych, a także usług sezonowych- koszenia trawy i odśnieżania. 

Inaczej sprawa wygląda, gdy zlecenie dotyczy usług wykonywanych regularnie, zgodnie z dokonanymi wcześniej ustaleniami, zarówno pod względem terminu, jak i godzin pracy. Z usług regularnych korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy, którym zależy na utrzymaniu ciągłej czystości i porządku danych powierzchni. Jest to o tyle korzystniejsze, iż w przypadku usług regularnych, firmy sprzątające zwykle oferują rabaty bądź tworzą swoje oferty w formie pakietów.

Powierzchnia pomieszczeń

Ceny usług kształtują się także w zależności od metrażu pomieszczeń, w których wykonywane są prace porządkowe. Oczywistym jest, że im większy metraż, tym cena także będzie wyższa- niekiedy jednak, gdy powierzchnia przekracza jakąś określoną wartość, klientowi proponowane są rabaty. Ceny podawane są zwykle za metr kwadratowy i jest to najprostszy sposób, dzięki któremu można wyliczyć szacunkowy koszt danej usługi.

Czas pracy

Kolejnym, dość powszechnym czynnikiem decydującym o kosztach usług sprzątających, jest czas pracy. To także możliwość łatwych wyliczeń, co do kosztów, które trzeba będzie ponieść. Ceny podawane są zwykle za godzinę, przy czym będą się one różnić w zależności od rodzaju poszczególnych usług w ofercie danej firmy sprzątającej. W naszej firmie sprzątającej przed każdą wyceną dokonujemy wizji lokalnej biura, mieszkania bądź wspólnoty mieszkaniowej i na bazie tych informacji ustalany jest ryczałt za usługę.

Jeśli przyjrzymy się bliżej swoim potrzebom i oczekiwaniom, będziemy mogli dokonać szacunkowych wyliczeń kosztów za usługi sprzątania, w oparciu o wyróżnione w artykule czynniki. Dzięki temu możemy zaplanować swój budżet, bez obaw o nieoczekiwane i nagłe koszty.