Recepta na porządek w domu - cenne wskazówki

Recepta na porządek w domu - cenne wskazówki

Wiele z nas chciałoby aby porządek w domu był stanem domyślnym. Umówmy się jednak, że porządek nie jest stanem, który zadzieje się samoistnie – trzeba mu pomóc. Rzadko spotyka się osoby, które do sprzątania podchodzą z entuzjazmem, jednak czysta przestrzeń daje nam często poczucie satysfakcji i spokoju. Jak pogodzić te dwie, sprzeczne kwestie? Mamy na to kilka sposobów!

Tagi: sprzątanie, rzeszów

Połącz przyjemne z pożytecznym!

Ludzie często odkładają sprzątanie na później przez to, że tego nie lubią robić. Kiedy myślisz o sprzątaniu i zaczzynasz wymyślać kolejne wymówki i zadania zastępcze albo po prostu chowasz się pod kocem, ciężko traktować sprzątanie jako przyjemny rytuał. Jak zatem sprawić, żeby trochę odczarować tą czynnośći i sprawić, że zabierzesz się do sprzątania z entuzjazmem, albo chociaż bez takiej niechęci? Połącz sprzątanie ze słuchaniem ulubionego podcastu, muzyki czy nowego audiobooka! Po prostu załóż słuchawki albo włącz głośniki i puść sobie coś co wprawia Cię w dobry nastrój! 

Zmiana nawyków - pomóż sobie z przyszłości

Jeżeli do sprzątania zniechęca Cię czas jaki musisz na nie poświęcić, spróbuj wprowadzić nawyki ułatwiające utrzymanie porządku. Kilka przykładów?:

- Po przyjściu do domu odkładaj kurtkę na wieszak a buty do szafy. 

- Po zjedzeniu wsadź talerze i sztućce od razu do zmywarki a garnki i patelnie umyj. Zajmie Ci to 3 minuty, a uporanie się z całą piramidą jak już się nazbiera będzie kosztowało Cię dużo więcej czasu, kolejne wymówki i niepotrzebną frustrację. 

- Jeśli, tak jak większość z nas jedno z Twoich krzeseł pełni funkcje przechodniej szafy - przestaw je w inne miejsce a ubrania, które tam lądują wrzucaj od razu do kosza na pranie. 

Być może wydaje Ci się to banalne ale zobaczysz, że jak spróbujesz będziesz sobie dziękować. 

15 minut to nie dużo, prawda? 

Tak, 15 minut dziennie. Tyle wystarczy, żeby w Twojej przestrzeni zapanował ład i porządek. Nie wierzysz? Spróbuj włączyć minutnik i skup się tylko na organizacji przestrzeni, zobaczysz, że w 15 minut można naprawdę dużo zdziałać! Co z resztą? Przecież jutro też będzie dzień i kolejne 15 minut. 

Harmonogram

Plan ułatwia każdą pracę, domową również! Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótką check-listę z rozpiską co i w jakich odstępach czasu warto robić w domu: 

Codziennie: tak jak pisaliśmy wyżej, codzienne dobre nawyki odkładania rzeczy na miejsce, ścielenie łózka, wietrzenie mieszkania, przecieranie blatu w kuchni, zamiatanie podłogi

Raz w tygodniu: odkurzanie całego mieszkania,mycie podłóg, ścieranie kurzy, dokładne mycie kuchenki, dokładne mycie łazienki, przecieranie luster, przecieranie parapetów, pranie

Raz w miesiącu: mycie lodówki, mycie okien, zmiana pościeli, wietrzenie szaf, odkurzanie podłogi za meblami, trzepanie koców, czyszczenie piekarnika i innych sprzętów kuchennych, które regularnie używasz. 

Zleć to komuś

Jeżeli żaden z pomysłów nie przekonał Cię do działania a dalej marzysz o idealnie wysprzątanym mieszkaniu - zleć to nam! My bardzo lubimy swoją pracę i z radością sprawimy, że Twój dom czy mieszkanie idealnie czysty! Działamy w Rzeszowie i okloicach, znamy się na sprzątaniu jak nikt inny a do tego jesteśmy bardzo elastyczni. Nie czekaj, napisz do nas!

Aby zawsze być na bieżąco, zaobserwuj nas równiesz na facebooku!